Wspólnota Młodzieżowa Magis

Wspólnota Młodzieżowa „Magis” – katolicki ruch młodzieżowy powstały na początku XXI wieku w środowisku duszpasterstw młodzieżowych Towarzystwa Jezusowego w Polsce. Nazwą nawiązuje do pojęcia  magis (więcej, bardziej) – jednego z podstawowych w duchowości ignacjańskiej. Ruch „Magis” korzysta z doświadczeń harcerstwa i ruchu Światło- Życie, w centrum jednak proponowanej przez niego duchowości i formacji znajduje się pedagogika ignacjańska.

Do ruchu mogą przystąpić osoby od pierwszej  klasy gimnazjalnej  i nie ukończyły jeszcze klasy maturalnej. Całość formacji Magis obejmuje 4 lata i skupia się wokół „czterech wymiarów bycia szczęśliwym”: modlitwa, wspólnota, ewanelizacja i służba.

Wymiary DO-WEWNĄTRZ
(ja – my)
NA-ZEWNĄTRZ
(ty – wy)
BÓG MODLITWA
– otwieranie się na niepojętego Boga
EWANGELIZACJA
– świadczenie o Bogu
CZŁOWIEK WSPÓLNOTA
– budowanie środowiska przyjaciół
SŁUŻBA  
– otwarcie się na potrzeby innych

Symbolem wspólnoty jest słoneczko magisowe. Sam jego kształt gwiazdy, słońca symbolizuje Chrystusa, Słońce Nie Mające Zachodu, ogniste kolory przypominają, że to my mamy być światłością świata. Dziewięć promieni symbolizuje dziewięć chórów anielskich, dziewięć darów Ducha Świętego (1 Kor 12, 1-12), dziewięć owoców Ducha Świętego (Gal 5,22), dziewięć miesięcy dojrzewania do narodzenia. Litery „IHS” to trzy greckie litery Imienia Jezus, „Jesus Hominum Salvator” (Jezus Zbawiciel Ludzi), „Jesus Habemus Socium” (mamy Jezusa jako sprzymierzeńca), IHS w kole to symbol hostii. Litera „M” przypomina nam o Maryi, można także to odczytywać jako miłosierdzie, młodość. Dodany do litery „M” człon „agis” (łac. Czynisz, robisz) tworzy razem nazwę wspólnoty „MAGIS” (bardziej działa się w jedności z Maryją, która powiedziała wskazując na Jezusa: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie” (Jan 2,5). IHS + M + dłonie obrazują człowieka wielbiącego Boga. Zawołanie „Lubię nas” przypomina o przykazaniu miłości „będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego” (Mk 12,31).

Nasza wspólnota MAGIS (Czechowice-Dziedzice) gromadzi się w salce parafialnej w piątek o godz. 17.00 na szkole śpiewu przygotowującej do mszy św. i o 18.00 uczestniczy we mszy świętej w kościele, podczas której posługuje śpiewem. Natomiast po mszy odbywa się spotkanie wspólnotowe prowadzone przez animatorów i ojca moderatora Józefa Bireckiego SJ.
W pierwszy piątek miesiąca msza św. jest później, bo o godz. 19.00 w kościele w kaplicy bocznej.
W czwartą niedzielę miesiąca gromadzimy się na szkole śpiewu o godz. 9.00 aby znów uczestniczyć i posługiwać na niedzielnej eucharystii o godz. 10.00.
Oprócz tego, każda grupka ustala swój własny termin na spotkania, które odbywają się co tydzień.

Inne wspólnoty

Kiedy i gdzie?

  • Piątek 17:00 – szkoła śpiewu
  • Piątek 18:00 – Msza Święta i spotkanie
  • Oprócz tego spotkania w grupach w terminach indywidualnie ustalanych w każdej grupie.