- Dziś jeszcze zapraszamy na nabożeństwo czerwcowe o g. 16.30.
- W kalendarzu liturgicznym przypada: jutro, 29 czerwca, uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. Będzie możliwość złożenia ofiary na świętopietrze, czyli wsparcie charytatywnej działalności Ojca Świętego; w piątek, 3 lipca, święto św. Tomasza Apostoła.
- We wtorek, o 17.30, odprawimy ostatnie w tym roku nabożeństwo czerwcowe. Zapraszamy serdecznie.
- W środę o g. 17.30 nowenna do MB Nieustającej Pomocy i Msza w int. próśb i podziękowań.
- W czwartek na Mszy św. o g. 7.00 będziemy się modlić o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne oraz o umocnienie w powołaniu dla już wezwanych. Natomiast o 18.00 będzie Msza w int. mieszkańców ul. Jagiellońskiej: o potrzebne łaski dla żyjących i radość wieczną dla zmarłych.
- Najbliższy piątek jest I piątkiem miesiąca. Nie będzie Mszy o 16.45. O 17.30 nabożeństwo wynagradzające Najśw. Sercu Pana Jezusa, a po nim Msza w int. Apostolstwa Modlitwy.
- W I piątek po każdej Mszy św. będzie możliwość oddania się Sercu Jezusa i przyjęcia Tarczy – zewnętrznego znaku przynależności i zaufania Boskiemu Sercu. Koszt Tarczy to 15 zł. Można ją nabyć w zakrystii u nas oraz w kościele w Bronowie. W dniu nałożenia Tarcze zostaną poświęcone.
- Również w I piątek kapłani odwiedzą chorych z posługą sakramentalną.
- W I Sobotę, 4 lipca, przed Mszą o 8.00 Godzinki, a potem modlitwa w int. wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi i wspólny różaniec. Zapraszamy gorąco.
- Od poniedziałku, 29 czerwca, do końca wakacji nie będzie popołudniowych adoracji Najśw. Sakramentu oraz spowiedzi w tym czasie. Zapraszamy natomiast na adorację w piątki po Mszach św. wieczornych.
- W minioną niedzielę na Parafialny Fundusz Remontowy złożyliście 13.738 PLN. Wielkie Bóg zapłać! Fundusz Remontowy, w dniu przekazania parafii nowemu proboszczowi wynosił 63.590 PLN. Kontynuowana jest renowacja drzwi. W najbliższych planach jest remont kruszących się schodów przed zakrystią i kancelarią.
- Zachęcamy do lektury prasy katolickiej, którą można nabyć w zakrystii.
- Solenizantom i Jubilatom tygodnia składamy serdeczne życzenia zdrowia i błogosławieństwa. Wyjeżdżającym na wakacje życzymy dobrego wypoczynku. Parafian i naszych Gości polecamy orędownictwu św. Andrzeja Boboli. Wszystkim życzymy dobrego tygodnia. Szczęść Boże!
AMDG
LIST PASTERSKI BISKUPA BIELSKO-ŻYWIECKIEGO
NA POCZĄTEK LATA 2026 ROKU
Czas wakacji przynosi okazje do zmian na lepsze
Kochani Bracia i Siostry,
Drodzy Wierni Diecezji Bielsko-Żywieckiej,
kończy się rok szkolny i akademicki, zaczyna się okres wakacji – czas wyjazdów na urlop
i wypoczynek. To doskonała okazja, by pomyśleć nad swoim życiem, nad tym co nas
niepokoi, rodzi lęk czy zniechęca. Takim przemyśleniom sprzyja wyjazd z domu,
zerwanie z codzienną rutyną, udanie się w jakieś piękne, wyjątkowe miejsce. Można
wtedy swoje sprawy zobaczyć w zupełnie nowym świetle. Wystarczy nieraz samotny
spacer po lesie, rozmowa ze starym znajomym, posłuchanie dobrej muzyki, nawiedzenie
sanktuarium czy wędrowanie w małej lub większej grupie pielgrzymów.
1.Warto udać się na Jasną Górę
W pielgrzymce do Częstochowy po raz pierwszy wziąłem udział, gdy zamierzałem
wstąpić do seminarium. Akurat w tym czasie znajomy moich rodziców wybierał się
pieszo na Jasną Górę, by podziękować Matce Bożej za 15 lat swojego małżeństwa, za
dzieci, którymi go Bóg obdarzył, a także za to, że udało mu się właśnie ukończyć budowę
domu i wprowadzić się do niego. Pielgrzymkę obiecał Matce Bożej już przy ślubie,
a teraz w rozmowie ze mną wciąż powtarzał: „Pan Bóg mi pobłogosławił i muszę Mu
podziękować, jak obiecałem”. I wtedy w moim sercu zrodziła się myśl: „Chcę zostać
księdzem, więc dobrze byłoby tak jak on pójść na pielgrzymkę, by powierzyć na niej
Bogu ważne sprawy swojego życia”.
Moi Drodzy, pomyślcie, czy nie nadszedł czas na to, by znaleźć się w gronie
pielgrzymów, którzy na początku sierpnia wyruszą na Jasną Górę – z Cieszyna, Hałcnowa,
Oświęcimia czy Andrychowa, a pod koniec sierpnia z Żywca. To kilka dni drogi
z plecakiem na ramionach i różańcem w ręku, w których człowiek ma czas, by powierzyć
Bogu to, czego nie potrafi wypowiedzieć w pośpiechu codzienności. Przecież wciąż
słyszymy o troskach i niepokojach rodziców – o synu, który oddalił się od wiary, o córce
zmagającej się z chorobą, o małżeństwie, które przechodzi kryzys… Słyszymy też
o lękach i niepewności dzieci – czy zdadzą egzamin, czy znajdą swoje miejsce w życiu.
Często było tak, że właśnie takie troski stały się dla kogoś powodem, by po raz pierwszy
w życiu wziąć udział w pielgrzymce. Wyruszając na nią może jeszcze nie przypuszczał, że
na końcu tej drogi Matka Jezusa czeka na niego z odpowiedzią.
2.Odkryć piękne miejsce i sanktuarium na Trzycatku
Zapraszam do uroczego i wyjątkowego miejsca naszej diecezji położonego na
styku trzech granic: Polski, Czech i Słowacji. Jest to Trzycatek w Jaworzynce. Jego
mieszkańcy od dawna związali swoje życie z figurą Matki Bożej Frydeckiej, którą
przynieśli tu z Frydka. Wybudowali dla niej dwie kaplice i obecny kościół. Przed tą figurą
od 15 lat w przedostatnią sobotę sierpnia gromadzą się wierni z Czech, Słowacji i Polski,
by ze swoimi biskupami modlić się o pokój i pojednanie między narodami.
Matka Boża Frydecka na Trzycatku od niemal dwóch wieków doznaje coraz
większej czci. Zapełniane księgi próśb i podziękowań za otrzymane łaski, a także
codziennie przybywający pielgrzymi skłaniają do tego, by 22 sierpnia tego roku ogłosić
nowe sanktuarium Matki Bożej Frydeckiej na Trzycatku. Serdecznie zapraszam na tę
uroczystość. Polecam to miejsce jako cel wyjazdów i wędrówek, które można przeżyć
jako pielgrzymkę do Matki Bożej, a zarazem okazję do rekreacji w pięknym górskim
terenie.
3.Wspomożycielka Wiernych będzie ukoronowana w Oświęcimiu
W Oświęcimiu znajduje się najstarsza placówka salezjanów w Polsce, a od 1907
roku mieszkańcy miasta i okolicy przekonują się o łaskach doznanych przed obrazem
Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Matka Jezusa jest zawsze gotowa pomóc, tak jak
przyszła z pomocą w Kanie Galilejskiej, by na uczcie weselnej nie zabrakło dobrego wina.
Ale też wzywa przychodzących do Niej: „Uczyńcie wszystko cokolwiek On wam powie”.
Chce bowiem, byśmy przeżywając problemy odkryli sprawy ważniejsze niż same
trudności. Nieraz po pokonaniu kryzysu człowiek wychodzi umocniony, ale co
ważniejsze, zaczyna się modlić i pytać Jezusa o Jego zamiary, pewny, że odkrył najlepszy
kompas wskazujący właściwe kierunki w życiu.
Od ponad pół wieku wzrasta pragnienie wiernych i stróżów obrazu Matki Bożej
Wspomożenia Wiernych, by został on ozdobiony koronami biskupimi. Stanie się to za
trzy miesiące, 26 września tego roku. Serdecznie zapraszam na tę uroczystość do kościoła
i sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia wiernych w Oświęcimiu wszystkich,
szczególnie tych, którzy choć raz doświadczyli tutaj pomocy Matki Bożej
4.Kościół św. Maksymiliana w Oświęcimiu zostanie ogłoszony sanktuarium
Od misjonarza z Japonii otrzymałem niedawno Fumi-e. Jest to nieduży wizerunek
Jezusa lub Matki Bożej osadzony w kawałku drewna z czasów prześladowań chrześcijan
w Japonii trwających od XVII do XIX wieku. Chrześcijan zmuszano do wyparcia się
wiary – kazano im deptać święte wizerunki układane na ziemi. Kto tego odmówił, narażał
się na kary, tortury i śmierć.
Takie pamiątki dawnych prześladowań musiał widzieć ojciec Maksymilian Kolbe,
gdy od roku 1930 przebywał w Japonii. Otrzymane Fumi-e postanowiłem dołączyć do
relikwii związanych z martyrologią św. Maksymiliana. Największy zbiór tych relikwii
znajduje się kościele św. Maksymiliana w Oświęcimiu. Są tam ze czcią przechowywane:
relikwia jego włosów, różaniec, kielich mszalny i mały mszalik – używane w czasie
pobytu w obozie.
Ta okazała świątynia na Osiedlu Chemików w Oświęcimiu była budowana
w latach 1980-88 jako wotum wdzięczności za życie i męczeńską śmierć
św. Maksymiliana. Rozwija się w niej wciąż kult Męczennika, który oddał życie za
współwięźnia, by ten mógł wrócić do żony i dzieci. Co roku w rocznicę śmierci św.
Maksymiliana, w dniu 14 sierpnia wyrusza stąd procesja udająca się do bloku śmierci
i bunkra głodowego. Na terenie obozu w Brzezince ma miejsce coroczna droga krzyżowa
dla osób dotkniętych nałogiem i ich bliskich.
W tym roku w dniu 4 października kościół św. Maksymiliana w Oświęcimiu
zostanie ogłoszony sanktuarium Męczennika, który od 1992 roku jest patronem diecezji
bielsko-żywieckiej. Na tę uroczystość serdecznie zapraszam wiernych naszej diecezji,
w tym członków Rycerstwa Niepokalanej i zgromadzeń związanych ze
św. Maksymilianem, Bractwo Trzeźwości, osoby zaangażowane w Krucjatę Wyzwolenia
Człowieka, uczestników spotkań Anonimowych Alkoholików oraz różnych ruchów
i klubów służących trzeźwości i wspierających osoby współuzależnione. Szczególne
zaproszenie kieruję do duszpasterzy i wiernych parafii pod wezwaniem
św. Maksymiliana.
Moi drodzy Bracia i Siostry, W czasie wakacyjnego wypoczynku i duchowego
ubogacania serc niech towarzyszą Wam słowa Psalmu, który dziś usłyszeliśmy:
„Błogosławiony lud, który umie się cieszyć i chodzi, Panie, w blasku Twojej obecności”
(Ps 89, 16). Na ten czas z serca wszystkim błogosławię: W imię Ojca † i Syna †, i Ducha
Świętego †. Amen.
/-/ † Roman PINDEL
Biskup Bielsko-Żywiecki
Bielsko-Biała, 24 czerwca 2026 roku