• Dziś jeszcze zapraszamy na nabożeństwo czerwcowe o g. 16.30.
  • W kalendarzu liturgicznym przypada: jutro, 29 czerwca, uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. Będzie możliwość złożenia ofiary na świętopietrze, czyli wsparcie charytatywnej działalności Ojca Świętego; w piątek, 3 lipca, święto św. Tomasza Apostoła.
  • We wtorek, o 17.30, odprawimy ostatnie w tym roku nabożeństwo czerwcowe. Zapraszamy serdecznie.
  • W środę o g. 17.30 nowenna do MB Nieustającej Pomocy i Msza w int. próśb i podziękowań.
  • W czwartek na Mszy św. o g. 7.00 będziemy się modlić o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne oraz o umocnienie w powołaniu dla już wezwanych. Natomiast o 18.00 będzie Msza w int. mieszkańców ul. Jagiellońskiej: o potrzebne łaski dla żyjących i radość wieczną dla zmarłych.
  • Najbliższy piątek jest I piątkiem miesiąca. Nie będzie Mszy o 16.45. O 17.30 nabożeństwo wynagradzające Najśw. Sercu Pana Jezusa, a po nim Msza w int. Apostolstwa Modlitwy.
  • W I piątek po każdej Mszy św. będzie możliwość oddania się Sercu Jezusa i przyjęcia Tarczy – zewnętrznego znaku przynależności i zaufania Boskiemu Sercu. Koszt Tarczy to 15 zł. Można ją nabyć w zakrystii u nas oraz w kościele w Bronowie. W dniu nałożenia Tarcze zostaną poświęcone.
  • Również w I piątek kapłani odwiedzą chorych z posługą sakramentalną.
  • W I Sobotę, 4 lipca, przed Mszą o 8.00 Godzinki, a potem modlitwa w int. wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi i wspólny różaniec. Zapraszamy gorąco.
  • Od poniedziałku, 29 czerwca, do końca wakacji nie będzie popołudniowych adoracji Najśw. Sakramentu oraz spowiedzi w tym czasie. Zapraszamy natomiast na adorację w piątki po Mszach św. wieczornych.
  • W minioną niedzielę na Parafialny Fundusz Remontowy złożyliście 13.738 PLN. Wielkie Bóg zapłać! Fundusz Remontowy, w dniu przekazania parafii nowemu proboszczowi wynosił 63.590 PLN. Kontynuowana jest renowacja drzwi. W najbliższych planach jest remont kruszących się schodów przed zakrystią i kancelarią.
  • Zachęcamy do lektury prasy katolickiej, którą można nabyć w zakrystii.
  • Solenizantom i Jubilatom tygodnia składamy serdeczne życzenia zdrowia i błogosławieństwa. Wyjeżdżającym na wakacje życzymy dobrego wypoczynku. Parafian i naszych Gości polecamy orędownictwu św. Andrzeja Boboli. Wszystkim życzymy dobrego tygodnia. Szczęść Boże!

 

AMDG

LIST PASTERSKI BISKUPA BIELSKO-ŻYWIECKIEGO
NA POCZĄTEK LATA 2026 ROKU 
  
Czas wakacji przynosi okazje do zmian na lepsze 
 
Kochani Bracia i Siostry, 
Drodzy Wierni Diecezji Bielsko-Żywieckiej, 
 
kończy się rok szkolny i akademicki, zaczyna się okres wakacji  czas wyjazdów na urlop 
i wypoczynek. To doskonała okazja, by pomyśleć nad swoim życiem, nad tym co nas 
niepokoi, rodzi lęk czy zniechęca. Takim przemyśleniom sprzyja wyjazd z domu, 
zerwanie z codzienną rutyną, udanie się w jakieś piękne, wyjątkowe miejsce. Można 
wtedy swoje sprawy zobaczyć w zupełnie nowym świetle. Wystarczy nieraz samotny 
spacer po lesie, rozmowa ze starym znajomym, posłuchanie dobrej muzyki, nawiedzenie 
sanktuarium czy wędrowanie w małej lub większej grupie pielgrzymów.  
 
1.Warto udać się na Jasną Górę 
W pielgrzymce do Częstochowy po raz pierwszy wziąłem udział, gdy zamierzałem 
wstąpić do seminarium. Akurat w tym czasie znajomy moich rodziców wybierał się 
pieszo na Jasną Górę, by podziękować Matce Bożej za 15 lat swojego małżeństwa, za 
dzieci, którymi go Bóg obdarzył, a także za to, że udało mu się właśnie ukończyć budowę 
domu i wprowadzić się do niego. Pielgrzymkę obiecał Matce Bożej już przy ślubie, 
a teraz w rozmowie ze mną wciąż powtarzał: „Pan Bóg mi pobłogosławił i muszę Mu 
podziękować, jak obiecałem”. I wtedy w moim sercu zrodziła się myśl: „Chcę zostać 
księdzem, więc dobrze byłoby tak jak on pójść na pielgrzymkę, by powierzyć na niej 
Bogu ważne sprawy swojego życia”. 
 
Moi Drodzy, pomyślcie, czy nie nadszedł czas na to, by znaleźć się w gronie 
pielgrzymów, którzy na początku sierpnia wyruszą na Jasną Górę  z Cieszyna, Hałcnowa, 
Oświęcimia czy Andrychowa, a pod koniec sierpnia z Żywca. To kilka dni drogi 
z plecakiem na ramionach i różańcem w ręku, w których człowiek ma czas, by powierzyć 
Bogu to, czego nie potrafi wypowiedzieć w pośpiechu codzienności. Przecież wciąż 
słyszymy o troskach i niepokojach rodziców  o synu, który oddalił się od wiary, o córce 
zmagającej się z chorobą, o małżeństwie, które przechodzi kryzys… Słyszymy też 
o lękach i niepewności dzieci  czy zdadzą egzamin, czy znajdą swoje miejsce w życiu. 
Często było tak, że właśnie takie troski stały się dla kogoś powodem, by po raz pierwszy 
w życiu wziąć udział w pielgrzymce. Wyruszając na nią może jeszcze nie przypuszczał, że 
na końcu tej drogi Matka Jezusa czeka na niego z odpowiedzią.  
 
2.Odkryć piękne miejsce i sanktuarium na Trzycatku 
Zapraszam do uroczego i wyjątkowego miejsca naszej diecezji położonego na 
styku trzech granic: Polski, Czech i Słowacji. Jest to Trzycatek w Jaworzynce. Jego 
mieszkańcy od dawna związali swoje życie z figurą Matki Bożej Frydeckiej, którą 
przynieśli tu z Frydka. Wybudowali dla niej dwie kaplice i obecny kościół. Przed  figurą 
od 15 lat w przedostatnią sobotę sierpnia gromadzą się wierni z Czech, Słowacji i Polski, 
by ze swoimi biskupami modlić się o pokój i pojednanie między narodami. 
Matka Boża Frydecka na Trzycatku od niemal dwóch wieków doznaje coraz 
większej czci. Zapełniane księgi próśb i podziękowań za otrzymane łaski, a także 
codziennie przybywający pielgrzymi skłaniają do tego, by 22 sierpnia tego roku ogłosić 
nowe sanktuarium Matki Bożej Frydeckiej na Trzycatku. Serdecznie zapraszam na  
uroczystość. Polecam to miejsce jako cel wyjazdów i wędrówek, które można przeżyć 
jako pielgrzymkę do Matki Bożej, a zarazem okazję do rekreacji w pięknym górskim 
terenie. 
 
3.Wspomożycielka Wiernych będzie ukoronowana w Oświęcimiu 
W Oświęcimiu znajduje się najstarsza placówka salezjanów w Polsce, a od 1907 
roku mieszkańcy miasta i okolicy przekonują się o łaskach doznanych przed obrazem 
Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Matka Jezusa jest zawsze gotowa pomóc, tak jak 
przyszła z pomocą w Kanie Galilejskiej, by na uczcie weselnej nie zabrakło dobrego wina. 
Ale też wzywa przychodzących do Niej: „Uczyńcie wszystko cokolwiek On wam powie”. 
Chce bowiem, byśmy przeżywając problemy odkryli sprawy ważniejsze niż same 
trudności. Nieraz po pokonaniu kryzysu człowiek wychodzi umocniony, ale co 
ważniejsze, zaczyna się modlić i pytać Jezusa o Jego zamiary, pewny, że odkrył najlepszy 
kompas wskazujący właściwe kierunki w życiu. 
Od ponad pół wieku wzrasta pragnienie wiernych i stróżów obrazu Matki Bożej 
Wspomożenia Wiernych, by został on ozdobiony koronami biskupimi. Stanie się to za 
trzy miesiące, 26 września tego roku. Serdecznie zapraszam na  uroczystość do kościoła 
i sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia wiernych w Oświęcimiu wszystkich, 
szczególnie tych, którzy choć raz doświadczyli tutaj pomocy Matki Bożej 
4.Kościół św. Maksymiliana w Oświęcimiu zostanie ogłoszony sanktuarium  
Od misjonarza z Japonii otrzymałem niedawno Fumi-e. Jest to nieduży wizerunek 
Jezusa lub Matki Bożej osadzony w kawałku drewna z czasów prześladowań chrześcijan 
w Japonii trwających od XVII do XIX wieku. Chrześcijan zmuszano do wyparcia się 
wiary  kazano im deptać święte wizerunki układane na ziemi. Kto tego odmówił, narażał 
się na kary, tortury i śmierć.  
Takie pamiątki dawnych prześladowań musiał widzieć ojciec Maksymilian Kolbe, 
gdy od roku 1930 przebywał w Japonii. Otrzymane Fumi-e postanowiłem dołączyć do 
relikwii związanych z martyrologią św. Maksymiliana. Największy zbiór tych relikwii 
znajduje się kościele św. Maksymiliana w Oświęcimiu.  tam ze czcią przechowywane: 
relikwia jego włosów, różaniec, kielich mszalny i mały mszalik  używane w czasie 
pobytu w obozie. 
 
Ta okazała świątynia na Osiedlu Chemików w Oświęcimiu była budowana 
w latach 1980-88 jako wotum wdzięczności za życie i męczeńską śmierć 
św. Maksymiliana. Rozwija się w niej wciąż kult Męczennika, który oddał życie za 
współwięźnia, by ten mógł wrócić do żony i dzieci. Co roku w rocznicę śmierci św. 
Maksymiliana, w dniu 14 sierpnia wyrusza stąd procesja udająca się do bloku śmierci 
i bunkra głodowego.  Na terenie obozu w Brzezince ma miejsce coroczna droga krzyżowa 
dla osób dotkniętych nałogiem i ich bliskich. 
W tym roku w dniu 4 października kościół św. Maksymiliana w Oświęcimiu 
zostanie ogłoszony sanktuarium Męczennika, który od 1992 roku jest patronem diecezji 
bielsko-żywieckiej. Na  uroczystość serdecznie zapraszam wiernych naszej diecezji, 
w tym członków Rycerstwa Niepokalanej i zgromadzeń związanych ze 
św. Maksymilianem, Bractwo Trzeźwości, osoby zaangażowane w Krucjatę Wyzwolenia 
Człowieka, uczestników spotkań Anonimowych Alkoholików oraz różnych ruchów 
i klubów służących trzeźwości i wspierających osoby współuzależnione. Szczególne 
zaproszenie kieruję do duszpasterzy i wiernych parafii pod wezwaniem 
św. Maksymiliana. 
 
Moi drodzy Bracia i Siostry, W czasie wakacyjnego wypoczynku i duchowego 
ubogacania serc niech towarzyszą Wam słowa Psalmu, który dziś usłyszeliśmy: 
„Błogosławiony lud, który umie się cieszyć i chodzi, Panie, w blasku Twojej obecności” 
(Ps 89, 16). Na ten czas z serca wszystkim błogosławię: W imię Ojca  i Syna †, i Ducha 
Świętego †. Amen. 
 
/-/ † Roman PINDEL 
Biskup Bielsko-Żywiecki 
 
Bielsko-Biała, 24 czerwca 2026 roku